איטום גגות – השיטה וותיקה

מהו איטום גגות?

איטום הוא תחום נרחב מאוד המשמש אותנו כיום בכדי לאטום גגות, תשתיות, מבנים, מרפסות ועוד מפני חדירת מים. איטום גגות הוא נחוץ מאוד בכדי למנוע חדירת של מי גשמים ונזקי מזג האוויר אל תוך החלק פנימי של המבנה, ללא איטום גגות איכותי מים יחדרו ויצטברו בחלקים הפנימיים של המבנה, שם הם יגרמו לשלל נזקים כמו רטיבות בקירות ובתקרה, נזילות ועובש שעלו להתפתח עם הזמן ועם הזנחת הבעיה. לכן, חשוב מאוד לוודא שיש לגג שלכם איטום גגות איכותי וטוב, ואם לא לבחור באיש מקצוע מנוסה ומקצועי לביצוע העבודה. אנשי המקצוע שמתעסקים בתחום איטום הגגות נקראים קבלני איטום, בחרו בקבלן איטום מורשה, מנוסה, מקצועי ואמין.

מהו זיפות גגות?

זיפות גגות זוהי שיטה וותיקה מאוד בתחום איטום הגגות, היא נחשבת לשיטה דיי מיושנת ופחות יעילה משיטות חדישות יותר כיום, בכל זאת יש לה ביקוש והיא דיי נפוצה בשימוש. שיטה זיפות הגגות מתבססת על איטום גגות בזפת חמה, בעבר שימשה הזפת בעיקר בתחום הספנות, לאטימת כלי שייט, ספינות, אניות, סירות ועוד מפני חדירת מים לסיפון. השימוש בזפת לצורך איטום ממים היה בלעדי באותה תקופה, הזפת הייתה בין החומרים היחידה שאפשרו איטום נגד מים וכשם כך הייתה מאוד פופולרית ושימושית. בעבר נקראו קבלני האיטום זפתים, עקב עיקר מקצועם שהתבסס מסביב לזפת. בחלו, השנים השימושים בזפת התפתחו ותגלגלו לתחומים נרחבים, ניתן לאטום גגות, תשתיות מרתפים ועוד בעזרת זפת.

מדוע איטום גגות בעזרת זפת הוא לא יעיל?

אחד מהחסרונות באיטום גגות בעזרת זפת הוא חוסר היעילות של השיטה, בכדי להשתמש בזפת לצורך איטום הגג יש צורך בחימומה בכדי שנוכל למרוח אותה. חימום הזפת מתבצע בצורה ישירה, מעל לאש, לרוב על ידי מדורה או מבערי גז. חימום בשיטה זו הוא אינו יעיל בכלל, הוא לא מבוקר או אחיד כך שלא ניתן לשלוט על הטמפרטורה של הזפת ואחידותה, חימום מסוג זה הוא איטי, מסוכן למבצע אותו ובעל השלכות רבות על איכות הסביבה. חימום ישיר של זפת משאיר אחריו לכלוך ופסולת רבה, שגורמים לזיהום הסביבה. כל הסיבות הללו הופכים את ההליך לקשה, מורכב ולא יעיל. מעבר לכך, על הזפת להיות בטמפרטורה מדויקת של 185 מעלות צלזיוס בכדי שהאיטום יהיה איכותי, מה שאומר שהליך החימום פוגע באיכות הזפת. אם הזפת תהיה חמה מדיי היא תאבד מאיכות האיטום שלה ואם תהיה קרה מדיי תאבד מיכולת ההדבקות שלה. למרות שבימינו ישנן מכונות שמייעלות את תהליך החימום והופכות אותו לקל יותר, הן יקרות מאוד ולא נמצאות בשימוש נרחב.